10 NAJVÄČŠÍCH KLAMSTIEV O BITCOINE

Ako svojho času uviedol britský premiér Benjamin Disraeli, existujú tri druhy klamstiev: lži, prekliate lži a štatistiky. Bitcoin je často považovaný za poslednú zo spomínaných lží,  či už ide o prehnané štatistiky o spotrebe energie alebo lži o údajnom spojený s terorizmom. Zostavili sme desať najväčších klamstiev, ktoré o Bitcoine kolujú médiami a internetom.

  1. Bitcoin financuje terorizmus

Začneme s najhlúpejším tvrdením, hoci všetky položky v tomto zozname sú dosť hlúpe. Viete, čo financuje terorizmus? Teroristi a teroristickí sympatizanti. Ak však chcete obviňovať menu, vyskúšajte americký dolár, ktorý bol použitý na financovanie nepomerne väčšieho počtu vojen, bombových útokov, únosov a povstaní ako ktorákoľvek iná mena na svete.

V roku 2016 Europol nenašiel žiadny dôkaz o tom, že teroristi využívajú kryptomeny na financovanie svojej činnosti. To neznamená, že sa to nestalo a nestane sa. Hovorí však, že jediní ľudia, ktorí spájajú bitcoin s terorizmom, sú vlády, ktoré sa snažia o zákrok proti digitálnym menám. Ak by došlo k veľkému teroristickému útoku financovanému Bitcoinom, nikdy by sme neboli počuli o jeho konci. Už sa okolo toho urobilo dosť hluku, ale nič z toho nebolo podložené relevantnými faktami.

Yaya Fanusie z centra pre sankcie a nezákonné financie uviedol: „ Sú tam nejaké príklady teroristov používajúcich virtuálne meny, ale pravdepodobne nie sú znakom veľkého tlaku. V súčasnej dobe sa virtuálne meny ťažšie získavajú a utrácajú, ako povedzme, predplatené karty alebo anonymný spôsob financovania terorizmu – hotovosť. A väčšina teroristov pôsobí vo svete, kde je pre svoje výdavky potrebná fiatová alebo vládou podporovaná mena. Preto virtuálna mena, v ktorej je potrebné zistiť, ako  vybrať hotovosť bez toho, aby o tom nemali žiadnu informáciu úrady, komplikuje schému tohto druhu financovania.“

  1. Bitcoin je bublina, ktorá čoskoro spľasne

Kde začať? Nie, Bitcoin nie je bublina. Nebude sa strmhlav rútiť k zemi a určite sa nespadne na nulu. Už sme dávno prekročili hranicu, za ktorom sa to už nestane.  To ale nezabráni tomu, aby zakaždým, keď Bitcoin získa alebo stratí 2000 dolárov, to niekto nespochybňoval a nevymýšľal tieto klamstvá. V priebehu cesty budú existovať vzostupy a pády. Z minulosti vieme, že nič nemalo cestu k úspechu vydlaždenú. A ani Bitcoin nie je výnimkou, ale nehodlá sa vzdať. Nebolo to bublina pri hodnote 3000 dolárov, nie je bublina ani pri hodnote 19.000 dolárov.

  1. Bitcoin je prchavý

Pre tých, ktorí nemajú radi riziko, je určite menej atraktívnych aktív, do ktorých je možné investovať. Napriek tomu tvrdenie, že bitcoin je prchavý a musí byť „skrotený“, je nesprávne. Veľmi rešpektovaný expert na kryptomeny Chris Burniske to nedávno vyvrátil tvrdením, že prchavosť bitcoinov je teraz nižšia ako populácia na Twitter. Stále sú tu dni, kedy je Bitcoin ako na horskej dráhe, ale z väčšej časti je digitálna mena pokojná a stabilná.

  1. Bitcoin je len ďalšou Tulipánovou horúčkou

Ak nie ste oboznámení s veľmi často citovaným prípadom tulipánovej horúčky, ktorá zachvátila Holandsko v 17. storočí, váš internetový vyhľadávač vám tento príbeh bez problémov poskytne. Celé toto tulipánové šialenstvo vyvrcholilo cenou 4 600 florínov za jednu cibuľku tulipánu. Toto už bola hranica, od ktorej to mohlo ísť len jedným smerom – a to nadol.

Ukazuje sa, že tulipány nemajú žiadnu hodnotu a považujú sa za zbernú surovinu, rovnako ako mušle a pekné kamene. Bitcoiny na druhej strane dajú ľahko rozdeliť, sú nezničiteľné, prenosné a vzácnejšie ako tulipány.

  1. Bitcoin sa používa v extrémistických skupinách

Mohli by sme spustiť zdĺhavé vysvetlenie toho, prečo je absurdné obviňovať menu za nenávistné akcie drobnej podskupiny jej používateľov, ale niekedy sú aj jednoduchšie odpovede:

  1. Bitcoin je väčšinou používaný na nelegálne účely

Toto tvrdenie mohlo byť pravdivé v roku 2013, avšak dnes je prevažná väčšina bitcoinových transakcií je využívaná na legitímne účely. Chris Burniske o tom poskytol viaceré dôkazy. Napriek tomu to nezastaví nepriateľskú paľbu klamstiev a výmyslov zo strany médií, ktoré si do Bitcoinu kopnú vždy, keď nato majú príležitosť.

  1. Bitcoin je Ponziho schéma

Ponzi alebo pyramídová schéma je podvodný, dlhodobo neudržateľný obchodný model, v ktorom je zárobok závislý na zapojení ďalších účastníkov do schémy. Každý nový účastník musí za vstup do schémy zaplatiť poplatok a za to dostáva právo inkasovať tento poplatok (alebo jeho časť) od ďalších účastníkov, ktorých sám získa.

 Práca s Bitcoinom je úplne transparentná a jej prijatie a rast nemôže byť nikým kontrolovaný. Cena Bitcoinu je určená výhradne tým, čo je na trhu ochotná zaplatiť a nie nutnosťou splatiť predchádzajúcich investorov. Bitcoin teda určite nie je pyramídová schéma.

  1. Bitcoin môže byť napadnutý

Bitcoinové výmeny a peňaženky môžu byť teoreticky napadnuté, rovnako ako čokoľvek iné, čo je pripojené k internetu. Podkladový kód, ktorý napája blokovú reťazec bitcoinov, však nemôže byť napadnutý. Bitcoin bol testovaný dôkladnejšie, než akýkoľvek iný kód, ktorý bol kedy napísaný.

  1. Bitcoin je len „módny výstrelok“

Viete, čo ešte bolo len „módnym výstrelkom“? Internet a mobilné telefóny.

  1. Bitcoin používa nadmerné množstvo energie

Strávilo sa veľa času skúmaním, a spoločnosť Wired tiež preskúmala túto záležitosť. Áno, bitcoinová menová ťažba využíva veľa energie – aj keď nie tak, ako sa o nej hovorí – no napriek tomu, každý watt stojí za to. Namiesto toho, aby sme sa ponáhľali do zdĺhavých technických vysvetlení, je tu niekoľko dôležitých faktov, ktoré treba prekonať: bitcoinová ťažba využíva o tretinu energie menej, než je každoročne vynaložené na vianočné osvetlenie v USA. Jedna štúdia odhaduje, že Bitcoin využíva 0,8 až 4,4 TWh ročne. Porovnajte to s 138TWh ročne spotrebovanými na ťažbu a recykláciu zlata alebo 650TWh spotrebovaných ročne globálnym bankovým systémom.

Veríme, že ste si o Bitcoine utvorili ten správny názor a že skôr, ako uveríte falošným správam a klamstvám o tejto kryptomene, si informácie overíte na serióznych weboch. Prajeme Vám pekný deň.