Celosvetová energia potrebná na vytvorenie kryptomien v tomto roku by mohla konkurovať celkovej spotrebe elektrickej energie v Argentíne a byť hnacím motorom pre výrobcov obnoviteľných zdrojov energie od Číny až po USA.
Ťažiči bitcoinových a iných digitálnych mien by mohli v roku 2018 využívať až 140 TWh (terawatthodín) elektrickej energie, čo je asi 0,6% svetovej spotreby, uviedli analytici Morgan Stanley a Nicholas Ashworth. To je viac ako očakávaný dopyt po elektrickej energii z elektrických vozidiel v roku 2025.
„Pokiaľ sa budú kryptomeny aj naďalej zhodnocovať, očakávame nárast celosvetovej spotreby energie,“ píše Ashworth.
Zatiaľ, čo je tento údaj príliš malý na to, aby mohol byť hlavným hnacím motorom celosvetového úžitku, predstavuje významný prírastok pre spoločnosti investujúce do veterných a solárnych elektrární v kombinácii so skladovaním energie – zoznam, ktorý zahŕňa spoločnosti NextEra Energy Inc., Iberdrola SA a Enel SpA. Ďalšími potenciálnymi príjemcami sú veľké ropné spoločnosti, ktoré investujú do obnoviteľných zdrojov energie a developerov zelenej energie, ktoré podporujú kapitálové zvyšovanie počiatočnej mince.
Ťažiči sa pravdepodobne budú sústreďovať v regiónoch s nízkymi nákladmi, vrátane Číny a stredozápadu a severozápadu USA. Ťažiči získavajú odmeny za vykonanie komplexných výpočtov potrebných na potvrdenie kryptotransakcií.
Treba byť však opatrný. „Existuje veľa neistôt, čo znamená, že spotreba energie by mohla narásť v oboch smeroch,“ napísal Ashworth. „To však jednoznačne nevieme predpovedať, keďže nejde o presnú vedu.“