Štúdia 150 najvýznamnejších Dark Web stránok, trhov a nezákonných služieb odhaľuje, že Litecoin je v súčasnosti druhou najrozšírenejšou kryptomenou medzi kybernetickými zločincami, nie Monero alebo Ethereum, ako si to myslí väčšina používateľov.
Výskum, do ktorého boli zapojení zamestnanci spoločnosti Recorded Future, navštívili každú zo 150 webových stránok a študovali podporované platobné kanály. Potvrdili, že spoločnosť vidí Bitcoin pomaly ustupovať z kybernetického kriminálneho priestoru, pričom sa hľadajú stabilnejšie spôsoby platby.
Kybernetickí zločinci hľadajú alternatívne platobné systémy
Mnoho pravidelných používateľov Bitcoinu upúšťa od tejto meny – dôvodom sú vysoké transakčné poplatky a platby vyžadujú príliš veľa času na dokončenie. Podľa Recorded Future, väčšina nelegálnych služieb Dark Webu implementovala okrem Bitcoinu aj alternatívne platobné systémy. Je to spôsob, ako čeliť nedávnym výkyvom cien, vysokým transakčným poplatkom a čoraz dlhšiemu trvaniu transakcie.
Výskumníci zistili, že platobný systém Litecoin bol implementovaný na 30% webstránok, ktoré skúmali, zatiaľ čo Dash bol na druhom mieste s podielom 20%. Ďalšie kryptomeny Bitcoin Cash, Ethereum a Monero mali podiely 13%, 9% a 6%.
Čísla medzi lokalitami sa tiež líšili. Napríklad Monero bol obľúbený na anglicky hovoriacich stránkach, zatiaľ čo rusky hovoriace portály uprednostnili Litecoin. Celkovo anglicky hovoriace portály uprednostňovali kryptomeny, ktoré sa zameriavali na anonymitu, zatiaľ čo rusky hovoriacim webom na tom nezáležalo. Dôvodom môže byť aj to, že ruskí kyber-zločinci nie sú sledovaní ruskými autoritami, a preto nemajú potrebu využívať anonymné kryptomeny.
Výskumníci narazili na prieskum so stovkami hlasujúcich na jednom z najpopulárnejších kriminálnych fór Dark Webu. Prieskum verejnej mienky ukázal, že používatelia fóra by uprednostnili webstránky, kde budú podporované platobné systémy spoločnosti Monero a Dash, ktoré ukazujú rastúcu popularitu.
Pre ľudí, ktorí sledujú hackerskú scénu, nie je prekvapením, že Monero získava väčšiu a väčšiu popularitu. Dôvodom je, že Monero sa dá ľahko ťažiť a priniesol dva z dnešných najrozšírenejších malvérových trendov – nasadenie škodlivého „mining“ malvéru Monero na servery a stolové počítače a nasadenie skriptov (tažba kryptomeny v prehliadači) na napadnutých webových stránkach.
V súčasnosti je Bitcoin stále dominantnou platobnou metódou za nelegálny tovar v kyber-kriminálnom priestore, ale keďže jeho používanie ako platobného systému naďalej klesá, nové a efektívnejšie platobné kanály nahradia jeho miesto. Momentálne sú preteky sú medzi Litecoinom, Dashom a Monerom.